Ana Sayfa Emek Ali Kenanoğlu: Kaçak maden ocaklarındaki cinayetler engellenmeli

Ali Kenanoğlu: Kaçak maden ocaklarındaki cinayetler engellenmeli

Zonguldak ve Şırnak’ta kaçak maden ocaklarında yaşanan işçi ölümlerini meclis gündemine getiren HDP’li Ali Kenanoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e ‘İhbar üzerine kapatılmış olan “kaçak ocakların” tekrar açılması neden engellenememektedir?’ sorusunu sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, 25 Aralık 2019 tarihinde Zonguldak ve Şırnak’ta bulunan kaçak maden ocaklarında yaşanan ve 3 işçinin ölümüne sebep olan kazalarla ilgili olarak yanıtlanması istemiyle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e soru önergesi verdi.

Kenanoğlu, konuya ilişkin yetkililerin yaptığı açıklamayı paylaştı;

“Zonguldak Kilimli’de ruhsat hukuku Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) uhdesinde bulunan ve rödovans yöntemiyle işletilen sahada “kaçak ocak” olarak adlandırılan bir ocakta meydana gelen grizu patlaması sonucu iki maden emekçisi yaşamını kaybetmiş, bir emekçi de ağır şekilde yaralanmıştır.

Şırnak’ta ruhsat hukuku Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) uhdesinde bulunan ve rödovans yöntemiyle işletilen sahada “kaçak ocak” olarak adlandırılan bir ocakta meydana gelen göçük sonucu 1 maden emekçisi hayatını kaybetmiştir.”

“YETKİLİLER KÖR, SAĞIR VE DİLSİZ”

Zonguldak ve Şırnak’ta meydana gelen bu ölümlerden 13 ay ve 23 ay önce de Zonguldak’ta yine aynı biçimde ölümlerin yaşandığına dikkat çeken Kenanoğlu, yöntemlerin aynı olduğunu yaşananların kaza değil cinayet olduğunu belirtti.

Meydana gelen son iki olayda, 3 kişinin “kaçak ocak” olarak tanımlanan yeraltı kömür ocağında hayatını kaybettiğini belirten Kenanoğlu, “Bugüne kadar bu ocaklarda onlarca insanımız yaşamını yitirmiştir. Kadın ve çocuk işçiler, hiçbir iş güvenliği önlemi olmayan bu ilkel ocaklarda yıllardır kömür üretmekte ve buralarda üretilen kömürler devletin resmi kayıtlarına işlenerek pazarlanmaktadır. Bu ocaklara elektrik hattı çekilmekte, maden makineleri monte edilmekte ve çalıştırılmaktadır. Kaza olana kadar yasal görülen bu ocaklar, iş kazası olduğunda hemen “kaçak ocak” olarak adlandırılmaktadır. Bütün bu olup bitenler hakkında yetkililer kör, sağır, dilsiz olmaktadır” dedi.kaçak

“SORUMLULAR YARGILANMALI”

Madenlerin Maden Kanunu hükümleri doğrultusunda işletilmekte olduğunun altını çizen Ali Kenanoğlu, “Maden Kanunu’nda kaçak ocak “ruhsatsız maden üretimi” olarak adlandırılmaktadır ve yaptırımı bulunmaktadır. Kaçak ocakların işletilmesinin, işlettirilmesinin engellenmesi başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Zonguldak ve Şırnak Valilikleri olmak üzere ruhsat sahipleri olan TTK ve TKİ ile sahada bulunan işletmecilerin sorumluluğundadır” dedi.

Kenanoğlu, Bu konuda sorumlu olan tüm kesimlerin sorumluluklarını kabul etmeleri gerektiğini ve bu cinayetlerde sorumlukları bulunanların yargı önüne çıkarılmasını istedi.

Bu bağlamda Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti;

  • Yıllardır yetkililerce bilinen ve basında da sıklıkla yer alan “kaçak ocak” tanımı ne anlama gelmektedir?
  • Son 10 yılda benzer olaylarda kaç vatandaşımız yaşamını yitirmiştir? Kaç vatandaşımız yaralanmıştır?
  • Bu olumsuz durumu düzeltmek için hangi idari önlemler alınmıştır?
  • Ruhsat alınmadan maden ocağı işletilmesi, Maden Kanunu`nun 12. maddesine göre devlet ve mülki idare tarafından engellenmesi gerekirken, bu konuda neden hiçbir çalışma yapılmamaktadır?
  • İhbar üzerine kapatılmış olan “kaçak ocakların” tekrar açılması neden engellenememektedir?

Kaynak: PİRHA

Bizi Takip Edin

2,046BeğenenlerBeğen
619TakipçilerTakip Et
8,132TakipçilerTakip Et

Son Haberler

CHP’li Ağbaba: “Diyanet İşleri’nin İsraflarıyla Vergilerimiz Buharlaşıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu...

“Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ”

Erdal KILIÇKAYAAleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.Pirin darına durarak Hızır’ı...

Çalınan tarihi eseler Türkiye’de

Türkiye’den İngiltere’ye kaçırılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit Türkiye’ye geri getirildi. Eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş...

Kenanoğlu: Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi...

Sur’daki yapılar kimin için!

Sur'da bir yılda 7 bin ev yıkıldı, 5 yılda 367 ev yapıldı. Sur mağdurları evlerinin teslim edileceği günü bekliyor.