Ana Sayfa Gündem TDK ilk kez Kürtçe-Türkçe sözlük bastı

TDK ilk kez Kürtçe-Türkçe sözlük bastı

Türk Dil Kurumu’nun (TDK) Kurmanci lehçesiyle çıkardığı Kürtçe-Türkçe sözlük kitaplıklardaki yerini aldı.  

TDK tarihinde ilk kez Kürtçe bir kitap basıldı. 50 bin baskısı yapılan sözlük Türkçe-Kürtçe bölümü 12 bini aşkın, Kürtçe-Türkçe bölümü 13 bini aşkın madde başlığı içeriyor.

TDK yetkilileri sözlüğün Türkiye’deki eğitim sistemindeki ilkokul seviyesi için hazırlanan Türkçe sözlüğünün esas aldındığını belirtiyorlar.

Kürtçe’nin okullarda seçmeli ders olarak okutulmaya başlanmasıyla birlikte TDK’nın Kürtçe-Türkçe, Türkçe-Kürtçe sözlüğün basımına ihtiyaç duyulduğu bildiriliyor.

TDK’nın Kürtçe sözlüğü oluşturulan 4 kişilik ekip içerisinde yer alan edebiyat öğretmeni Ziver İlhan K24’de yaptığı açıklamada,TDK’nın yaptığı görüşme sonrası  ekipte yer aldığını  velirterek, ilerde daha kapsamlı bir sözlüğün hazırlanması için çalışma yapacakları yönünde verilen sözlere dikkat çekerek bu yönde henüz adım atılmadığını dile getiriyor.

Oluşturulan ekibin 2 yıldır Kürtçe-Türkçe sözlük çalışmasında sıkı bir çalışma yürüttüğünü belirten  Ziver İlhan, “İlk kez resmi olarak Kürtçe-Türkçe sözlük basılacağı için ekip olarak çok dikkatli ve titiz bir çalışma yürüttük. Çalışmamız iki yıl sürdü. Çalışma yöneteminde basılmış Kürtçe sözlükleri inceleme ve araştırmayı, her kelimeyi tek tek ekipteki arkadaşlarla tartışmayı esas aldık. Ekibimiz 4 kişiden oluşuyordu” ifadelerini kullandı.

TDK’nın Kürtçe bir sözlük basılmasının Kürtçe dilinin resmi olarak tanınması anlamına da geldiğini söyleyen İlhan, “Sözlük çıkarılması çok önemli ve değerli bir adım. Ancak bu tür çalışmaların devamı gelmeli, özellikle anadilde eğitim hakkı eğitim sisteminde yer almalıdır” uyarısında bulunuyor.

(Kaynak: Basnews)

Bizi Takip Edin

2,046BeğenenlerBeğen
619TakipçilerTakip Et
8,137TakipçilerTakip Et

Son Haberler

CHP’li Ağbaba: “Diyanet İşleri’nin İsraflarıyla Vergilerimiz Buharlaşıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu...

“Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ”

Erdal KILIÇKAYAAleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.Pirin darına durarak Hızır’ı...

Çalınan tarihi eseler Türkiye’de

Türkiye’den İngiltere’ye kaçırılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit Türkiye’ye geri getirildi. Eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş...

Kenanoğlu: Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi...

Sur’daki yapılar kimin için!

Sur'da bir yılda 7 bin ev yıkıldı, 5 yılda 367 ev yapıldı. Sur mağdurları evlerinin teslim edileceği günü bekliyor.