Ana Sayfa Yaşam Doğa Munzur Özgür Aksın Meclisi: Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun

PİRHA- Munzur Özgür Aksın Meclisi, Dersim’de avcılık adı altında yapılan doğa ve hayvan katliamına karşı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun. Müsama gösteren hukuk kör olsun. Katillere lanet olsun” denildi. 

Munzur Özgür Aksın Meclisi, avcılığa, doğa katliamlarına karşı Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamaya Munzur Özgür Aksın Meclisi bileşenleri, siyasi parti ve kurum temsilcileri katıldı.

Açıklamayı okuyan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Dersim Şube Başkanı Ekber Kaya, “Doğa ana, bir hayat pınarıdır. Duranlara, uçanlara, konuşanlara, sürünenlere, yüzenlere, düşünenlere, koşanlara, ötenlere, yürüyenlere, akıp gidenlere gökyüzünden yeryüzüne inip çıkan yağmura, boraya, tipiye, fırtınaya, rüzgara, buhara ANA’dır. Toprağın Bereketi, suyun Azizliği, havanın Nefesi, ateşin kemaleti ve nurun aydınlığıyla doğayı var edendir. bu var oluşu, kerametiyle kanıtlayan kutsalların kutsalı doğuran (yaratan) doğa anadır” ifadelerini kullandı.

“DAĞ KEÇİLERİ, XIZIR’IN DAVARLARIDIR”

Kaya, şöyle devam etti:

“Doğa ana; doğurduğunu besleyen, koruyan, sevgiyle büyüten ve yaşatandır. yaşattığı canlılar arasında yaban yaşamı olan birçok canlı mevcut olup bu canlılar doğaya ayrı ayrı renk, coşku, ahenk vermekle birlikte doğanın var olan tabi güzelliğine ayrı bir güzellik, şirinlik katmakta tabiatı çok kültürlü bir topluluğa-tengarenk bir çiçek bahçesine dönüştürmektedirler.
Bu sevgi kervanının içinde yaşayan dağ keçilerinin (Ceylan-Xezal, Pez Quwi) yeri bir başkadır. Alevi inancında bunlar doğanın masumlarıdır. Bunlar Xızır’ın davarları ve melekleridir. bunların korunması, doğanın korunmasıyla eş değerdir.
Bu ceylanların öldürülmesi, doğanın katledilmesiyle eş değerdir. doğa güzeli bu varlıkların korunması aynı zamanda insanlığın, merhametin, vicdanın, adalettin korunmasıyla eş anlamlıdır. Dersim’in Munzur sıradağlarından doğan yaşam pınarı, Munzur suyunun bu güzel meleklerine kurşun sıkan eller, insan eli olamaz. bu eller, haram lokmaya uzanan ellerdir. veballeri büyüktür.”

“CEYLANLARA KURŞUN SIKANLAR KAHROLSUN”

Dersim’in dört bir yanının erenler yatağı, evliyalar durağı olduğunu söyleyen Kaya, “Dersim’in dört bir yanı bir bütün olarak erenler yatağı evliyalar durağıdır. Dört bir yanında ceylanlar dolaşır. Ceylanların gösterileri, vadilerimizde, dağlarımızda, Dersim’in bütününde şölene dönüşür. Bu şölen öyle bir anlamlı ki, yavru kuzu, ana-baba-kardeş tek gömlekte birleşir. Zaferleri, kurtuluşları kutlu olsun. Ceylanlara kurşun sıkanlar kahrolsun. Müsama gösteren hukuk kör olsun. Katillere lanet olsun” diye konuştu.

Kaya, Dersim Emek ve Demokrasi Güçleri olarak yarın Seyit Rıza Meydanı’nda, Pazartesi günü Pertek’te tacize, tecavüze karşı eylem yapacaklarını duyurdu.

17 Ocak’ta Dersim merkezinde ise büyük miting gerçekleşecek.

(Kaynak: PİRHA)

Bizi Takip Edin

2,046BeğenenlerBeğen
619TakipçilerTakip Et
8,137TakipçilerTakip Et

Son Haberler

CHP’li Ağbaba: “Diyanet İşleri’nin İsraflarıyla Vergilerimiz Buharlaşıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu...

“Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ”

Erdal KILIÇKAYAAleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.Pirin darına durarak Hızır’ı...

Çalınan tarihi eseler Türkiye’de

Türkiye’den İngiltere’ye kaçırılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit Türkiye’ye geri getirildi. Eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş...

Kenanoğlu: Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi...

Sur’daki yapılar kimin için!

Sur'da bir yılda 7 bin ev yıkıldı, 5 yılda 367 ev yapıldı. Sur mağdurları evlerinin teslim edileceği günü bekliyor.