Ana Sayfa Dünya Almanya'ya ilticada Türkler Kürtleri geçti

Almanya’ya ilticada Türkler Kürtleri geçti

Almanya’ya iltica başvurusu yapanlardan kendini ‘Kürt’ olarak tanımlayanların oranı ‘Türk’ olarak tanımlayanlara kıyasla büyük bir azalış gösterdi.

DW Türkçe’nin haberine göre 15 Temmuz 2016’dan itibaren Türkiye’den Almanya’ya iltica başvurusu yapanların profilinde bir değişim yaşandı. Bu tarihten önce Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularında Kürtlerin oranı yüzde 80 civarında iken, 2019 itibarıyla aynı oran yüzde 50’nin altına indi.

Ayrıca iltica başvuru sayısında da büyük bir artış olduğu kaydedildi. 2016’dan önce yapılan başvuruların sayısı yaklaşık olarak yılda bin 800 civarındayken bu sayı 2016’da 5 bin 742’ye, 2019’da ise 11 bin 423’e yükseldi.

BAŞVURU SAHİBİ KÜRTLERİN ORANINDA DÜŞÜŞ

Alman Die Welt gazetesinin Federal Göç ve Mülteciler Dairesi‘nden edindiği bilgilere göre, Almanya’ya iltica başvurularında 2016 öncesinde Kürtler öne çıkarken Türklerin başvurulardaki oranı yüzde 20’de kaldı. 2019 itibarıyla ise kendisini “Türk” olarak tanımlayanların iltica başvurularındaki oranının yüzde 50’nin üstüne çıktığı belirtildi.

Bu değişimin kabul oranlarına da yansıdığını belirten Die Welt, Türklerin iltica başvurularının yüzde 74,6’sı kabul edilirken kendini “Kürt” olarak tanımlayanların başvurularında kabul oranının yüzde 14,5’te kaldığını kaydetti.

Almanya’ya yapılan iltica başvurularında Türkiye, İŞİD saldırıları ve iç savaşın etkisiyle milyonlarca insanın ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığı Suriye ve Irak’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye’den Almanya’ya yapılan iltica başvurularında kabul oranı 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı 2016 yılında yüzde 8,2 iken 2019’da yüzde 47,4’e yükseldi.

 

 

Bizi Takip Edin

2,046BeğenenlerBeğen
619TakipçilerTakip Et
8,137TakipçilerTakip Et

Son Haberler

CHP’li Ağbaba: “Diyanet İşleri’nin İsraflarıyla Vergilerimiz Buharlaşıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu...

“Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ”

Erdal KILIÇKAYAAleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.Pirin darına durarak Hızır’ı...

Çalınan tarihi eseler Türkiye’de

Türkiye’den İngiltere’ye kaçırılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit Türkiye’ye geri getirildi. Eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş...

Kenanoğlu: Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi...

Sur’daki yapılar kimin için!

Sur'da bir yılda 7 bin ev yıkıldı, 5 yılda 367 ev yapıldı. Sur mağdurları evlerinin teslim edileceği günü bekliyor.