Ana Sayfa Mihman Cemevlerine ibadethane statüsü İBB Meclisinde oylanıyor; 'Ret oyu verenleri cemevlerimize almayacağız!'

Cemevlerine ibadethane statüsü İBB Meclisinde oylanıyor; ‘Ret oyu verenleri cemevlerimize almayacağız!’

 

Bir Yol- Alevilerin ibadethanesi olan cemevlerine yasal statü verilmesi için CHP’nin verdiği bir önerge, Pazartesi günü (yarın) İBB Meclisi’nde oylanmadan hemen önce DFE Genel Başkanı Celal Fırat’tan, “Ret oyu veren siyasi partilerinin temsilcilerini cemevine almayacağız!” açıklaması geldi.

CHP, Pazartesi günü İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis oturumunda cemevlerinin yasal statüsünün “ibadethane” olarak kabul edilmesini öngören bir teklif sunacak ve gerekli düzenlemenin yapılmasını isteyecek.

Söz konusu önergenin oylanmasına saatler kala Alevi Dernekler Federasyonu ve Garip Dede Dergahı Başkanı Celal Fırat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ”Bu önerge eşit hak ve hukuk vurgusudur” dedi ve ret oyu kullanan siyasi partilere karşı ”sivil örgütlülük gücümüzü ve sosyolojik gerçekliğimizi görmek istemeyen hiçbir siyasi parti temsilcisi artık cemevlerimize alınmayacaktır” dedi.

ibadethane statüsüCelal Fırat’ın yaptığı açıklamanın tam metni şu şekildeydi:

”2020 yılının ilk İBB Meclis oturumunda Cemevlerinin yasal statüsünün “ibadethane” olarak kabul edilmesi için önerge sunacak ve gerekli düzenlemenin yapılmasını isteyecek.
İstanbul Büyük şehir belediyesi yeni yılın ilk meclis oturumunda İstanbul halkının ibadet hakkının ayırımsız eşitlik çerçevesinde yaşanması için Cemevelerinin yasal statüsü ile ilgili önerge hazırlamaktadır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) 2 Aralık 2014 tarihli ve 26 Nisan 2016 tarihli kararları ile cemevlerinin ibadethane statüsünün tescil edildiği önerge yarın bir kez daha oylanacak.

”HER SEÇİMDE CEMEVLERİMİZİ KONU EDİNEREK OY İSTEYENLER OY KULLANACAK”

Her seçimde Cemevlerimizin ibadethane statüsüne alınmasını gerektiğini söyleyen inancımıza ait değerlerle bizlerden telkin ve yönlendirme ile oy isteyen siyasi parti temsilciler yarın oy kullanacak.

”CEMEVLERİMİZE ALINMAYACAKLAR!”

Ret oyu kullanarak başta inancımızı , sivil örgütlülük gücümüzü ve sosyolojik gerçekliğimizi görmek istemeyen hiçbir siyasi parti temsilcisi ARTIK CEMEVLERİMİZE ALINMAYACAKTIR.
Bizleri yok sayarak, kontrol altında tutma yöntemleri dayatacak ve bu yöntemlerle camiye sokmaya çalışacak olan zihniyete karşı yarın tüm Alevi kurumlarının tavrı daha net ve sonuçları daha okunur ve anlaşılır olacak açıklamalar yapılacak.”

ÖNERGENİN İÇERİĞİ

Geçen ay CHP tarafından duyurulan ve Ocak ayında oylanacağı ifade edilen önergede, “Alevi vatandaşın vergisinden pay alan, hizmet veren bir kurum olarak İBB bir an önce gerekli düzenlemeleri yapmakla ve diğer ibadethanelere götürdüğü hizmeti eşit bir şekilde cemevlerine götürmekle mükelleftir. Önergeyle, cemevlerinin diğer ibadethanelerin sahip olduğu hak ve hizmetlerden eşit olarak faydalanabilmesine yönelik, iç ve uluslararası hukukun tescil ettiği üzere, ibadethane olarak kabul edilmesini teklif ediyoruz” denilmişti.

 

(Bir Yol, PİRHA)

Bizi Takip Edin

2,046BeğenenlerBeğen
619TakipçilerTakip Et
8,137TakipçilerTakip Et

Son Haberler

CHP’li Ağbaba: “Diyanet İşleri’nin İsraflarıyla Vergilerimiz Buharlaşıyor!”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a Diyanet İşleri Başkanlığı’nca kullanılan makam araçlarının sayısını ve bu...

“Ne O’yuz, ne de Bu! Biz ALEVİYİZ”

Erdal KILIÇKAYAAleviler için kutsal kabul edilen Hızır ayında, Viyana’daki Hızır Cemi’nde, 7’den 70’e biraraya geldik, deyişlerimizi söyledik, semahlarımızı döndük, lokmalarımızı paylaştık.Pirin darına durarak Hızır’ı...

Çalınan tarihi eseler Türkiye’de

Türkiye’den İngiltere’ye kaçırılan Isparta kökenli Sidamara tipi lahit Türkiye’ye geri getirildi. Eser Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenecek.1980’li yıllarda Isparta Göksöğüt Belediyesi tarafından 5 parçaya bölünmüş...

Kenanoğlu: Geç Olmadan, Grup Yorum Üzerindeki Yasakları Kaldırın

HDP İstanbul Milletvekili Ali KENANOĞLU, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşma ile Grup Yorum üyelerine uygulanan baskıların son bulması ve ölüm orucunun durdurulması için Meclisi...

Sur’daki yapılar kimin için!

Sur'da bir yılda 7 bin ev yıkıldı, 5 yılda 367 ev yapıldı. Sur mağdurları evlerinin teslim edileceği günü bekliyor.